Program 50 Club

!!! UWAGA !!!

***Zaproszenie do wstąpienia w szeregi 50 Club***

kskkskkskkskkskkskkskkskksk

Więcej informacji po kliknięciu na obrazku

W ubiegłym tygodniu
W ubiegłym miesiącu
Od początku
20599
1984

Twój IP: 54.224.187.45
2017-11-22

50 Club - członkowie klubu

Kliknij na obrazek, aby zobaczyć wszystkich członków klubu

program lojalnosciowy

Nabór

Od Majstra (Bączka) do Szubiego

W r. 2017 minie 70 lat od pierwszych sukcesów koszykarzy inowrocławskich na boiskach i parkietach Polski. Zaczęło się od sukcesów wychowanków Liceum im. Jana Kasprowicza, którzy pod opieką wielkiego pasjonata sportu i wychowawcy młodzieży, profesora Józefa Bączkowskiego, w roku 1947 zdobyli tytuł mistrza Pomorza w Okręgowych Igrzyskach Szkół Średnich. Dwa lata później podopieczni popularnego ,,Majstra” byli już najlepszą drużyną I Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Warszawie, a w 1950 roku, jako mistrz pomorskiej klasy A, o krok od awansu do finałowej batalii o awans do I ligi.

Spod skrzydeł inowrocławskich szkoleniowców - profesora Bączkowskiego (nazywanego ,,Majstrem”) i Zenona Jaźwierskiego (w latach siedemdziesiątych szkoleniowiec Lublinianki i Śląska Wrocław), a później Andrzeja Powązki (MP młodzików z MKS Mechanik w r. 1963), Ryszarda Ciesielskiego, Mieczysława Sileckiego i profesora Stefana Lewandowskiego w SKS Kasprowicz, na koszykarskie boiska w całej Polsce trafiali wychowankowie inowrocławskich klubów (Gimnazjalny KS Kasprowicz, MKS Inowrocław, KS Noteć (Unia), KKS Kolejarz, SKS Handlowiec i SKS Gimnazjum Handlowe, SKS Kasprowicz). Najwybitniejszymi z nich byli: koszykarz AZS Toruń Ryszard Olszewski – czterokrotny uczestnik ME, olimpijczyk z Rzymu i najlepszy koszykarz Polski w r. 1961, Włodzimierz Gałazewski – zawodnik krakowskiego i toruńskiego AZS, Henryk Popielewski – koszykarz Górnika Wałbrzych i AZS Toruń, bracia Krzysztof i Karol Rachowscy (Rachuj) – zawodnicy I ligowej Lublinianki, Eugeniusz Stachowski – zawodnik Wybrzeża i Spójni Gdańsk, Henryk Filipiak (MP z Legią), MP z Wybrzeżem, dwukrotny uczestnik ME i olimpijczyk z Moskwy - Wojciech Rosiński, mistrzowie Polski z Lechem Poznań i uczestnicy ME - Tomasz Torgowski i Piotr Barań, oraz w ostatnim okresie Artur Robak,  Radosław Hyży, Krzysztof Szubarga.

Mimo dobrej pracy szkoleniowej i sukcesów młodzieży, dopiero w roku 1994 koszykarze KS Noteć, z Tomaszem Targowskim i Piotrem Baranem w składzie, wywalczyli upragniony awans do II ligi. Dwa lata później Inowrocław świętował awans Noteci do I ligi, w której, z dwuletnia przerwą, pod szyldem ITK Noteć oraz SSA Noteć koszykarze grali przez osiem sezonów, zajmując w r. 2004 najlepsze w historii – 7 m w ekstraklasie.

Owocem obecności w elicie polskiej koszykówki był wzrost zainteresowania basketem wśród młodzieży szkolnej, powstanie i sukcesy na arenie krajowej kolejnych klubów i ośrodków szkolenia młodzieży, oraz oddanie do użytku w roku 2000, jednej z najładniejszych hal sportowych w Polsce.

Wśród tych pierwszych było Inowrocławskie Stowarzyszenie Sportowe Sportino, które w roku 2006 przejęło rolę wiodącego klubu koszykarskiego w Inowrocławiu, aby w sezonie 2007/08 pod opieką Jacka Winnickiego wywalczyć dla Inowrocławia ponownie miejsce w ekstraklasie. Niestety dwa kolejne sezony, w których już jako SSA Sportino, inowrocławianie zajeli 11 i 14 – spadkowe miejsce, były ostatnimi sezonami w ekstraklasie w historii basketu inowrocławskiego. W sezonie 2010/2011 Sportino zajęło 5 m w I lidze, a po następnym, z 14 miejsca spadło do II ligi i zawiesiło działalność.

Na szczęście, z inicjatywy działaczy w 2012 roku powstało KSK w Inowrocławiu, przejęło miejsce w II lidze i po zaledwie trzech sezonach wywalczyło awans do I ligi, opierając zespół na wychowankach inowrocławskich szkółek koszykarskich.